Nadal i Del Potro u polufinalu

Skoro pet sati trajao je meč Rafaela Nadala i Dominika Tima.Nadal je izašao kao pobednik.

Aktuelni šampion branio je titulu osvojenu pre godinu dana puna četiri časa i 58 minuta u meču četvrtfinala sa izazivačem iz Austrije, koji je se nekako podigao posle neshvatljivog gubitka trećeg seta, uveo duel u “majstoricu” ali tamo poklekao u taj-brejku tako što je izgubio poslednja tri poena i vođstvo od 4:5 pretvorio u gorak poraz:

1) Rafael Nadal – (9) Dominik Tim 0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5)!

Španac, osvajač “Flašing Medouza” iz 2010, 2014. i 2017. godine, imaće “fore” do petka uveče da se oporavi od ovog maratona u kom je popravio skor sa 25-godišnjim Austrijancem na 8:3 i pripremi za prvo polufinale u kom ga čeka osvajač titule iz 2009. godine, (3) Huan Martin Del Potro.

Gotovo rasprodate tribine najvećeg stadiona u svetu tenisa, akustičnog “Artur Eša” kapaciteta 23.770 mesta, čekale su “Broja 1” dobrih pola sata u noći između utorka i srede po našem vremenu. Otprilike toliko je branilac titule “zakasnio” na meč četvrtfinala, što je Tim iskoristio da u furioznom naletu stekne prednost i pritom snažnim forhendima odloži rivalov “upis” na semafor za drugi set – 0:6 i 0:1.

Rafa se “pojavio” na terenu tek tada, u setu u kom nije bilo ni šansi za brejk do rezultata 4:3, kada se “udarač” iz Viner Nojštata suočio sa prvom brejk loptom i odmah prepustio servis rivalu. Izjednačenje pred treći set nije sprečio ni Timov momentalni “ribrejk” za 5:4. I u narednom gemu, Nadal je iskoristio prvu brejk loptu koja je ovog puta bila i set lopta za – 6:4 i 1:1.

Novi US open “klasik”!

(1) Rafael Nadal – (9) Dominik Tim 0:6, 6:4, 7:5, 6:7 (4:7), 7:6 (7:5)!

Bez obzira na to što je odlučeno u taj-brejku petog seta, završnica trećeg mogla bi lako da bude izdvojena i kao presudna za ishod duela. Tim je igrao bolje, imao neiskorišćenu brejk loptu za 2:3 i iskorišćenu za 3:4, ali se njegovo samopouzdanje potom “polomilo” na sitne delove što je za osvajača 17 gren slem titula bio poziv da preuzme kontrolu nad poenima i sa dva brejka u narednih pet gemova neočekivano povede – 7:5 i 2:1.

Način na koji je izgubio treći set vidno je poremetio sedam godina mlađeg rivala, koji je u prvom gren slem finalu u karijeri prošlog maja doživeo neprijatan poraz upravo od Nadala na “njegovom” Rolan Garosu – 6:4, 6:3, 6:2. Međutim, deveti teniser sveta izdržao je pritisak dve vezane brejk lopte za nastavak crne serije i na startu četvrtog seta i vođstvo rivala od 2:0, a potom iskoristio prvu krizu protivnika od prvog seta da povede 1:3, 2:4 i 3:5.

Na tom putu propustio je tri i spasao dve brejk lopte, ali nije izdržao u osmom gemu kada je Nadal odličnim ritern udarcima preuzimao inicijativu u poenima i poravnao na 4:4. Velikan sa Majorke prvim servisom “poništio” je Timovu brejk loptu za vođstvo od 5:6, ali nije uspeo da se vrati iz 0:3 sa početka taj-brejka – 6:7 (4:7) i 2:2.

Da se igralo bilo gde osim na US openu, drugim rečima na Australijan openu, Rolan Garosu ili Vimbldonu, odluka o pobedniku ne bi mogla da “padne” u taj-brejku petog seta već bi se igralo na “razliku”. Međutim, od trenutka kada je Tim izjednačio na 2:2 mogla je da se primeti i razlika na terenu u korist Španca, koji je u periodu najspektakularnijeg tenisa od starta duela imao dve brejk lopte za 3:2 i tri brejk lopte za 6:5, ali koji je posao morao da dovrši tek nakon dolaska na dva poena od eliminacije.

Rafa je pogodio oba prva servisa pri vođstvu Tima od 4:5 u taj-brejku, a potom slomio rivala pod pritiskom meč lopte i mini brejkom završio posao posle skoro pet sati igre po izuzetno vlažnom i sparnom vremenu.

Bilo je 2.04 posle ponoći po lokalnom vremenu kada su teniseri čestitali jedan drugome.